Resa Genom Halland - Halländsk Matkultur
Välj en sida
I Halland möts hav och åar, bördig åkermark och djupa skogar. Här är vi stolta över den mångfald av mat och dryck som vuxit fram ur det finaste av skafferier. I Kulinarisk resa får du följa med runt bland gårdsbutiker, restauranger, pensionat, örtagårdar, bagerier och självplock i hela Halland.
I Halland möts hav och åar, bördig åkermark och djupa skogar. Här är vi stolta över den mångfald av mat och dryck som vuxit fram ur det finaste av skafferier. I Kulinarisk resa får du följa med runt bland gårdsbutiker, restauranger, pensionat, örtagårdar, bagerier och självplock i hela Halland.

Alla våra medlemmar

1. Naturgården www.naturgarden.se

2. Bräutigams Marsipan & Konfektyr www.brautigams.se

3. Kvia Gårdsbutik www.kviagardsbutik.se

4. Mariebergs Gårdsbutik www.pepparrot.se

5. Storstugan Tjolöholms Slott www.tjoloholm.se

6. Äskhults By www.askhultsby.se

7. Skårs Gård www.skarsgard.se

8. HamraGård www.hamragard.se

9. Gårdsbageriet i Idala www.gardsbagerietidala.se

10. Regnér Garden www.regner-garden.se

11. Kullagårdens Glutenfria Stenugnsbageri www.kullagardens.se

12. Byaregårdens Brygghus www.byaregardensbrygghus.se

13. Limabacka Kvarn & Kvarnbageriet www.limabackakvarn.se

14. Warberg Tomateria www.warbergtomateria.se

15. Lillegårdens Kött & Chark www.lillegardenskott.se

16. Kustbageriet www.kustbageriet.se

17. Vareborg Bärodling www.vareborg.se

18. Joels brygga www.joelsbrygga.se

19. Åkulla Outdoor Resort www.akullaresort.se

20. Sikta Stenugnsbageri www.siktastenugnsbageri.se

21. Spiseriet www.spiseriet.se

22. Ästad Vingård www.astadvingard.se

23. Öströö Fårfarm www.ostroofarfarm.com

24. Tångagård www.tangagard.se

25. Gårdsbutik Thuresson www.gardsbutikthuresson.se

26. Suseå Choklad www.susea.se

27. Skrea Ost www.skreaost.se

28. Kullängs Påtår  Kullangspatar

29 Slöinge Kafferosteri www.sloingekafferosteri.se

30 Solhaga Stenugnsbageri www.solhagastenugnsbageri.se

31 Gudmundsgården Gårdsbutik www.gudmundsgarden.se

32 Berte Museum www.bertemuseum.se

33 Hafi – Hallands Fruktindustri www.hafi.com

34 Stallbergs Gårdsbutik www.stallbergs.se

35 Kvibille Gästgivaregård & Ostbod www.kvibillegastgivaregard.se

36 Slättåkra närproducerat www.slattakranarproducerat.se

37 Lustgårdens biodling www.lustgarden.biz

38 Torups Gästgivaregård www.torupsgastgivaregard.se

39 Glassbo Våffelstuga www.glassbovaffelstuga.com

40 Mammas www.mammasmat.biz

41 VJ Vilt Nissaryd – FB VJ VILT

42 Stedsans Farm & Restaurant www.stedsans.org

43 Tiraholms Fisk www.tiraholm.se

44 Bäckhästens Vedugnsbageri www.backhasten.se

45 Pensionat Sågknorren www.sagknorren.se

46 Tallhöjdens Värdshus www.tallhojden.se

47 Wapnö Gård www.wapno.se

48 Särdals Kvarn www.sardalskvarn.se

49 Agave Glocal www.agaveglocal.com

50 Halmstad Brygghus www.halmstadbrygghus.se

51 I’m Coffee www.imcoffee.se

52 Hygge www.hyggehalmstad.se

53 Ahla mossens viltbutik www.ahlamossen.se

54 Skottorps Mejeri www.skottorpsmejeri.se

55 Dönardalens Delikatesser www.donardalen.se

BLI MEDLEM
Signerat Halland är ett nätverk av företag. Vi som står bakom är en grupp av små och medelstora livsmedelsproducenter, som med stort engagemang och kunnande vill bjuda på det allra bästa.

Vi har valt att lyfta fram mat och drycker som är tillverkade i Halland. Vi gör vi det enklare för kunden att hitta den halländska maten. Tillsammans med såväl genuina halländska traditioner som nya och spännande matidéer, har vi utmärkta förutsättningar för en god livsmedelsproduktion.

KONTAKTA OSS
Koordinator måltidsturism: Caroline Liljedahl
caroline@hallandsmatgille.se
info@hallandsmatgille.se
Mobil: 0708 45 33 43